Dvouděložné rostliny

Podražcovité (Aristolochiaceae)

Jsou to dřeviny nebo byliny, často popínavé. Rostou hlavně v tropech a subtropech, někteří jedinci se však vyskytují i v mírném pásmu. Listy jsou celistvé, tří až pětilaločnaté. Květy jsou oboupohlavné, někdy velké, pravidelné nebo souměrné. V dolní části jsou trubkovitě srostlé. Plod je tobolka nebo nažka. Rostliny této čeledi obsahují silice, kvartérní báze, lignany a další specifické sloučeniny.

Podražec obecný (Aristolochia clematitis)

Podražec je u nás původní bylina. Květy vyrůstají z úžlabí listů, jejich okvětí je žluté, trubkovitě srostlé. Sbírá se nať (Herba aristolochiae) a oddenek (Rhizoma aristolochiae). Rostlina obsahuje kyselinu aristolochovou, pro jejíž izolaci také bývá využívána.

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Kopytník je nízká bylina s plazivým oddenkem a krátkou vystoupavou lodyhou. Listy jsou dlouze řapíkaté s ledvinovitou čepelí. Okvětí je hnědavé, baňkovité, hluboce trojdílné. Vyskytuje se na okrajích lesů. Sbírá se nať a oddenek (Herba et radix asari). Rostlina obsahuje silici. Účinnou látkou je asaron, který je jedovatý. Používalo se ho jako jedu na myši a krysy, projímadla, působil též močopudně. Zneužívalo se jej pro vyvolání potratu, což někdy vedlo k cíli. Otrava se projevovala spíše trávicími potížemi a měla mírnější charakter. Vzácněji se vyskytly i křeče a poškození kůže.

Nahoru

Leknínovité (Nymphaceae)

Jsou to bahenní nebo vodní byliny, kořenící na dně nebo volně se vznášející ve vodě. Květy jsou primitivní, obsahují zmnožené květní části. Jejich oblast rozšíření zasahuje zejména do tropů, ale vyskytují se i v mírném pásmu. Praktický význam zatím nemají. Obsahují seskviterpenické alkaloidy, zejména α-nufaridin a β-nufaridin.

Badyáníkovité (Illiciaceae)

Jsou to vždyzelené rostliny, rozšířené zejména ve východní Asii a v Severní Americe. Obsahují v pletivu četné sekreční buňky se silicí a pryskyřicí. Dále obsahují buňky slizové. Plodem je měchýřek, několik zdřevnatělých jednosemenných měchýřků tvoří hvězdicovité souplodí.

Badyáník pravý (Illicium verum)

Badyáník je strom pocházející z Vietnamu a Číny, poskytuje sušené souplodí zvané badyán (Fructus anisi stellati), který je drogou i kořením s vysokým obsahem anetolu.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět