Dvouděložné rostliny

Kaktusovité (Cactaceae)

Jsou to sukulentní rostliny, převážně byliny, rozšířené zejména v subtropické a tropické oblasti Ameriky. Listy jsou redukovány a přeměněny v trny nebo trichomy. Květy jsou cyklické, pětičetné. Plodem je tobolka nebo bobule. V pletivu obsahují slizové buňky nebo slizové kanálky a šťavelan vápenatý. Jinak jsou jejich obsahové látky poměrně málo prostudovány.

Peyotl (Lophophora williamsii)

Je to malý kaktus rostoucí v horských stepích a pouštních oblastech v Mexiku a USA. Tento kaktus byl mexickými Indiány užíván jako narkotikum. Vyskytují se v něm alkaloidy, zejména meskalin (až 0,58 %) a jeho deriváty, zejména anhalamin, anhalonidin, peyotin, anhalonin a lofoforin, které mají halucinogenní účinky.

Požití 0,2 až 0,6 g meskalinu se projevují zrakové iluze, potíže při hodnocení času a vzdálenosti, přicházejí zvláštní emoční stavy. Vnímání je zpříjemněno, předměty se jakoby "tváří", tj. mají svou mimiku. Sluch je zbystřen, špatně však funguje jeho lokalizace. Dotyčný má problémy z hodnocením své polohy v prostoru. Nohy jako by samy odskakovaly od země, člověk má pocit, že je nemůže ovládat. Jednou se projeví až nutkavý smích, jindy deprese. Zvuky jsou vnímány barevně. Tyto příznaky se projeví asi za hodinu po podání, po třech hodinách počínají ustupovat, otrava odeznívá za 5 až 10 hodin. Opakovaný příjem meskalinu může poškodit játra.

Nahoru

Hvozdíkovité (Caryophyllaceae)

Jsou to byliny, vzácně polokeře s uzlinatými lodyhami a vstřícnými, podlouhlými až čárkovitými listy. Květy jsou většinou oboupohlavné, cyklické, čtyř až pětičetné. Plodem je tobolka, bobule nebo nažka. Tyto rostliny jsou rozšířeny zejména v mírném pásmu severní polokoule. Obsahují hlavně triterpenické saponiny.

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)

Mydlice je vytrvalá bylina s dlouhým tenkým kůlovým kořenem, z něhož vyrůstají plazivé šlahouny. Květy jsou růžové až bílé, uspořádané do hroznů. Sbírá se podzemní část rostliny (Radix saponariae), který obsahuje triterpenické saponiny, zejména saporubin a glykosidický saponarin. Používá se při onemocněních dýchacího ústrojí, neboť podporuje tvorbu hlenu a vykašlávání.

Koukol polní (Agrostemma githago)

Koukol je jednoletý plevel, v minulosti velmi hojný, dnes již dosti vzácný. Obsahuje dosti toxické saponiny, zejména agrostemmasapotoxin a kyselinu agrostemmovou. Protože dnes se již koukol tak hojně nevyskytuje, nejsou otravy koukolem již tak běžné jako dříve. V minulosti představoval koukol nebezpečí zejména pro zvířata. Psi, koně, prasata, telata a kuřata jsou vůči koukolu velice citliví, naopak ovcím, kozám a hlodavcům tolik nevadí.

Prvními příznaky otravy je škrábání v krku, říhání a nevolnost. Poté nastává u člověka stav jakéhosi transu, objevuje se ztuhlost zornic. Dostane-li se koukol do otevřené rány, způsobí zde zánět a pomalé hojení, nebezpečný je též pro oči. Snad může též usnadňovat vznik lepry.

Průtržník lysý (Herniaria glabra)

Průtržník je vytrvalá bylina s mnohonásobně rozvětvenými, po zemi rozprostřenými lodyhami. Drobné kvítky jsou nahromaděny v úžlabní klubíčka. Plod je nažka. Sbírá se kvetoucí nať (Herba herniariae).

Účinnými látkami jsou především neutrální saponiny (3 až 9 %), hlavně deriváty kyseliny medikagenové, gypsogenové a dalších. Jsou zde též kyselé saponiny (0,4 %), které působí hemolyticky. Dále droga obsahuje flavonoidy, hlavně rutin a narcisin. Dalšími látkami jsou kumariny, od kterých droga získává příjemný pach po senu. Jsou zde přítomny i stopy tříslovin. Droga působí močopudně a používá se pro podporu vylučování některých látek z těla.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět