Dvouděložné rostliny

Merlíkovité (Chenopodiaceae)

Jsou to rostliny různého vzhledu. Mají svérázný metabolismus, tzv. halofilii - využívají solí. Mnohé druhy jsou sukulentní. Rostou především na slaniskách, mořských pobřežích a na půdách bohatých dusíkatými látkami. Často jde o rumištní druhy. Květy jsou malé, nenápadné, složené ve vrcholičnatá klubíčka. Plod je nažka.

Antokyaniny jsou u těchto rostlin nahrazeny betakyaniny, hlavně u řepy. Dále obsahují flavonoidy a triterpenické saponiny. U některých zástupců byly též zaznamenány alkaloidy a silice.

Merlík vonný (Chenopodium ambrosioides)

Jde o jednoletou bylinu, domácí v tropické a subtropické Americe. V Evropě je pěstován pro nať (Herba chenopodii). Obsahuje silici, jejíž hlavní složkou je askaridol.

Nahoru

Rdesnovité (Polygonaceae)

Jsou to většinou byliny se střídavými listy, které mají blanitou až dužnatou botku. Květy jsou oboupohlavné, sdružené ve vrcholičnaté květenství. Plod je oříšek nebo nažka. Semena mají hodně endospermu a malý zárodek.

Tyto rostliny obsahují především antrachinonové glykosidy. V některých druzích však tyto glykosidy úplně chybí. Dále jsou obsaženy flavonoly, především deriváty kvercetinu, jako je rutin, hyperosid, kvercitrin a podobně. Je pro ně také typický obsah volné kyseliny šťavelové a šťavelanu vápenatého ve formě drúz.

Reveň dlanitá (Rheum palmatum)

Je to vytrvalá, velice statná bylina s tlustým oddenkem a přízemní růžicí velkých listů s dlanitou žilnatinou a dužnatými stopkami. Pro farmaceutické účely se sbírá podzemní část (Radix rhei). Droga se loupe. Obsahuje asi 3 až 12 % hydroxyantrachinonových derivátů, např. reum-emodin, aloe-emodin, rein, chrysofanol a fyscion. Tyto antrachinonové deriváty se nejvíce vyskytují ve spodních a okrajových částech. Mladší části obsahují spíše volné aglykony, starší části spíše glykosylované formy. V droze je přítomno také asi 10 až 25 % diantronových glykosidů, dále flavonoidy, hlavně rutin. V relativně hojném počtu jsou přítomny minerální soli, škrob, živice, organické kyseliny, pektin a steroly.

Rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta)

Jde o typickou rostlinu vlhkých luk, vyskytující se zvláště v horských a podhorských oblastech. Oddenek je tlustý, dvakrát esovitě zakřivený. Lodyha je vysoká, statná, zakončená hustým klasem růžových květů. Přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté, horní listy jsou srdčitě přisedlé. Poskytuje oddenek, zbavený listů (Rhizoma bistortae).

Pohanka střelovitá (Fagopyrum sagittatum)

Je to jednoletá bylina s červenavým stonkem a srdčitě střelovitými listy, pocházející ze střední Asie. Pěstuje se pro moučnaté nažky. Nať (Herba fagopyri) obsahuje flavonový glykosid rutin a používá se proto k jeho izolaci.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět