Dvouděložné rostliny

Violkovité (Violaceae)

Jsou to dřeviny nebo byliny s jednoduchými lístky s palisty. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné nebo souměrné, kdy jeden z lístků koruny je ostruhatý. Plod je tobolka.

Violka trojbarevná (Viola tricolor)

Violka trojbarevná je jednoletá, značně variabilní bylina, rostoucí na našem území planě, zejména při okrajích cest a v příkopech. Korunní lístky jsou různobarevné (modré, bílé a žluté), delší než kališní. Sbírá se nať s květy (Herba violae tricoloris).

Droga obsahuje asi 10 % slizu, který obsahuje hlavně glukosu, galaktosu, arabinosu a rhamnosu. Dále jsou přítomny flavonoidy, a to zejména rutin a violatin, třísloviny, antokyanidiny, karotenoidy, fenolové kyseliny. Je zde přítomna kyselina salicylová a její deriváty, zejména methylester kyseliny salicylové. Používá se zevně i vnitřně, hlavně při kožních chorobách jako jsou ekzémy a akné.

Nahoru

Tykvovité (Cucurbitaceae)

Jsou to popínavé až plazivé byliny bez mléčnic. Květy jsou často jednopohlavné, jednodomé nebo dvoudomé. Plod je bobule, která někdy dosahuje značných rozměrů. Tykvovité obsahují některé alkaloidy, tetracyklické triterpeny, tzv. kukurbitaciny, toxické hořčiny, specifické enzymy a pryskyřice. Neobsahují třísloviny a inulin.

Posed bílý (Bryonis alba)

Posed je popínavá bylina s malými listy a jednoduchými úponky. Květy jednopohlavné, dvoudomé, malé. Plody jsou černé bobule. Sbírá se podzemní část (Radix bryoniae). Rostlina je jedovatá. Obsahuje alkaloidy, hlavně bryonicin.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět