Dvouděložné rostliny

Lejnicovité (Sterculiaceae)

Jsou to dřeviny, zřídka byliny, rozšířené v tropech celého světa. Květy vyrůstají v úžlabních latách, někdy dokonce přímo z kmene (kauliflorie). Jsou jednopohlavné nebo mnohomanželné. Plodem je tobolka nebo bobule. V semenech těchto rostlin jsou obsaženy mastné kyseliny, přičemž pro tuto čeleď je charakteristická přítomnost kyseliny sterkuliové. Některé druhy také obsahují purinové alkaloidy.

Kola zašpičatělá (Cola acuminata)

Kola je nízký vždyzelený strom, pocházející ze západní Afriky. Je pro něho charakteristická kauliflorie. Plody jsou dřevnaté, při dozrávání se poltí v pět hvězdicovitě rozložených měchýřků, z nichž každý má 3 až 10 semen. Pro farmaceutické účely se sbírají semena, přesněji řečeno dělohy (Semen colae). Semena obsahují purinové báze, a to hlavně kofein (0,6 až 3 %) a teobromin. V čerstvém semeni jsou tyto alkaloidy vázány na katechinové třísloviny, uvolňují se až při sušení. Bezvodý katechin se oxiduje a polymeruje na flobafeny - kolové červeně.

Kola se používá zejména pro přípravu osvěžujících nápojů jako je coca-cola. Ve své domovině bývají klíčky konzumovány též čerstvé. Ve farmacii bývá užíván tekutý extrakt, který působí stimulačně.

Kakaovník pravý (Theobroma cacao)

Kakaovník je stálezelený strom, pocházející z tropické Ameriky. Květy vyrůstají na kmeni a silnějších větvích. Listy jsou kožovité, dlouze vejčité. Plody jsou velké podlouhlé bobule s tlustým oplodím a s pěti svislými řadami semen. Drogou jsou semena (Semen cacao), která se po sklizni dále fermentují a praží. V semenech jsou obsaženy zejména purinové alkaloidy, hlavně kofein (0,2 až 0,5 %) a teobromin (1 až 2 %). Čerstvá semena obsahují kolem 5 až 10 % polyfenolů (epikatechol, antokyaniny), které se v průběhu úpravy mění na barevný komplex, tzv. kakaovou červeň. Semena také skrývají značné množství tuku a škrobu. Semena slouží k výrobě mnohých pochutin, zejména kakaa a čokolády. Ve farmacii se semen používá k izolaci teobrominu.

Nahoru

Cejbovité (Bombaceae)

Do této čeledi patří dřeviny, vzácněji byliny, rozšířené zejména v tropických, méně pak v subtropických oblastech. Květy jsou větší, oboupohlavné, pravidelné. Plodem je tobolka.

Bavlník (Gossypium sp.)

Bavlníky jsou polokeře nebo byliny s dlanitodílnými listy a velkými, nejčastěji žlutými květy. Plod je tobolka, jejíž semena jsou hustě porostlé dlouhými bílými jednobuněčnými chlupy. Chlupy z osemení poskytují bavlnu, která je důležitou průmyslovou surovinou. V lékařství se používá ve formě surové vaty (Gossypium crudum). Semena obsahují mnoho oleje, který je z nich lisován (Oleum gossypii).

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět