Dvouděložné rostliny

Citlivkovité (Mimosaceae)

Jsou to většinou trnité dřeviny s listy dvakrát zpeřenými. Vyskytují se v tropech a subtropech celé zeměkoule. Květy jsou sdružené do klasů nebo hlávek. Jsou pravidelné. Plodem je lusk, někdy dužnatý. Obsahují zejména kondenzované třísloviny a polysacharidy s glukuronovou kyselinou.

Kapinice senegalská (Acacia senegal)

Kapinice je keř nebo stromek s hustými lesklými trny obvykle po třech. Listy jsou dvakrát sudozpeřené s drobnými hustými čárkovitými lístky. Světležluté květy vyrůstají v hustých klasech. Roste v Senegalu, ve střední a východní Africe, až po Indii. Hledá suché oblasti, kde vytváří řídké porosty. Nařezáváním větévek a odloupáváním kůry v období sucha se získává klejová droga zvaná arabská guma (Gummi arabicum).

Účinnou látkou je kyselina arabinová, což je polysacharid složený z D-galaktosy, L-arabinosy, L-rhamnosy a kyseliny D-glukuronové, která je přítomna zejména ve formě vápenaté soli. Arabská guma tvoří nejčastěji pomocnou látku - emulgátor, stabilizátor nebo pojivo při výrobě tablet. Někdy se užívá též přímo pro ochranu kůže nebo sliznic, přičemž princip působení je čistě mechanický.

Nahoru

Sapanovité (Caesalpiniaceae)

Jsou to dřeviny, zřídka byliny s listy jednoduchými i zpeřenými. Jsou rozšířené hlavně v tropech a subtropech. Květy jsou oboupohlavné, většinou souměrné. Nejčastěji vyrůstají v hroznovitých květenstvích. Plodem je lusk. K obsahovým látkám patří zejména flavonoidy a antrachinonové deriváty.

Kasie sennová (Cassia senna)

Kasie je keř se sudozpeřenými listy a téměř přisedlými, celokrajnými vejčitými lístky. Plody jsou blanité lusky, ledvinovitě zahnuté. Roste v tropické Africe. Poskytuje jednotlivé lístky (Folium sennae). Hlavními obsahovými látkami jsou diantronové glykosidy (asi 3,5 %), zejména sennosidy. Méně se vyskytují antrachinonové glykosidy. Kromě toho jsou přítomny ještě flavonoidy a asi 10 % slizu. Působí spolehlivě projímavě, ale pro možné vedlejší účinky se užívá spíše v akutních případech.

Kramerie trojmužná - ratanha (Krameria triandra)

Kramerie je keř s tlustým oddenkem a dlouhými tupými kořeny. Větve jsou poléhavé, s jednoduchými, stříbrošedě chlupatými listy. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, čtyřčetné, červeně zbarvené. Plody jsou ježaté nažky. Roste na suchých svazích And, zejména v Peru a v Bolivii. Sbírají se kořeny (Radix ratanhiae).

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua)

Rohovník je strom s domovem ve Středozemí. Listy jsou sudozpeřené, dvou až tříjařmé. Plody jsou na okraji ztlustlé lusky s pórovitou dužninou. Plody se sbírají (Fructus carobae) jako tzv. svatojánský chléb. Semena se vyznačují neobyčejně stálou hmotností, pročež určila klenotnickou jednotku karát.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět