Dvouděložné rostliny

Mýdelníkovité (Sapindaceae)

Jsou to tropické dřeviny se střídavými listy a oboupohlavními, nejčastěji 5 až 4četnými květy. Plodem je nejčastěji tobolka nebo bobule. Mýdelníkovité obsahují triterpenické saponiny, třísloviny a polyfenolické látky, zejména leukoantokyaniny.

Paulinie nápojná (Paullinia cupana)

Paulinie neboli guarana je popínavý keř se střídavými lichozpeřenými listy. Květy vyrůstají v úžlabních hroznech. Plody jsou trojpouzdré tobolky, přičemž v každém pouzdře je jedno černé semeno velikosti lískového oříšku. Paulinie pochází z povodí Amazonky a z Venezuely. Používají se semena (Semen guaranae), z nichž se po pražení nad ohněm a následném rozdrcení připravuje léčivá směs zvaná "guarana" (Pasta guaranae). Obsahuje purinové alkaloidy, zejména kofein (3 až 6 %) a teobromin. Kromě toho je zde přítomno asi 10 až 25 % katechinových tříslovin, které pražením přecházejí v guaranovou červeň. Ve formě různých tablet nebo nápojů se používá pro své silné stimulační a podpůrné účinky. Působí též proti bolesti.

Nahoru

Jírovcovité (Aesculaceae)

Jsou to stromy s dlanitodílnými vstřícnými listy a s oboupohlavnými, souměrnými květy, vyrůstajícími v hroznovitých květenstvích. Plodem je jednopouzdrá tobolka, obvykle s jedním semenem. Vyskytují se od Balkánu po východní Asii. Obsahují charakteristické saponiny, zejména aescin.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

Jírovec je strom se vstřícnými, dlanitě složenými listy, vykvétající nápadnými složenými hrozny. Bílé, červeně skvrnité květy jsou souměrné. Ostnité tobolky obsahují jedno až tři hnědá lesklá semena s velkou bílou stopou po poutku - kaštany. Kaštany se sbírají (Semen hippocastani). Kůra jírovce obsahuje glykosidy aeskulin a fraxin.

Semena obsahují směs triterpenických saponinů - aescin (až 13 %) a jeho aglykony, zejména protoaescigenin a baringotogenolom. Ve vodě dobře rozpustný aescin je směsí nehemolyzujícího kryptoaescinu a hemolyzujícího ß-aescinu. K dalším obshovým látkám patří zejména flavonové glykosidy, a to biosidy a triosidy kvercetinu a kempferolu. V osemení je přítomen katechin a katechinová tříslovina. Po dozrání semen přechází katechin na tmavě zbarvené produkty. Semeno obsahuje též mnoho škrobu, proteinů, olej a kumariny - glykosid aeskulin a jeho aglykon aeskuletin.

Aescin a extrakty se používají při různých krevních chorobách - např. při zvýšené propustnosti krevních cév a tkání, tj. při tvorbě edémů, při snížení patologicky zvýšeného krevního tlaku cév, hemeroidech a podobně. Aescin má též protizánětlivý účinek.

Byla popsána též otrava děcka, které se během dvou dnů dvakrát najedlo neurčitého množství kaštanů. Zemřelo na centrální ochrnutí dechu, přičemž byly zjištěny změny na střevech a krvácení do mozku a jater. Jindy se objevuje zvracení, bolesti hlavy a horečky.

Nahoru

Lnovité (Linaceae)

Jsou to většinou byliny, rozšířené v mírném a subtropickém pásu severní polokoule. Listy jsou jednoduché, střídavé nebo vstřícné. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, pětičetné. Plodem je tobolka. Semena a listy obsahují slizové buňky.

Len setý (Linum usitatissimum)

Len je jednoletá bylina, která se již odedávna pěstuje pro svá pevná lýková vlákna. Lodyhy jsou silně porostlé přisedlými, střídavými listy. Květy jsou jasně modré, pětičetné. Plod je kulovitá tobolka s lesklými semeny (Semen lini), která se používají ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu.

Semena obsahují asi 3 až 6 % slizu, který po hydrolýze dává D-galaktosu, L-arabinosu, D-xylosu, L-rhamnosu, kyselinu galakturonovou a manuronovou. Vysychavý olej je složený převážně z acylglycerolů kyseliny linolenové, linolové a olejové. Kromě toho jsou zde přítomny proteiny, fosfatidy, steroly a kyanogenní glykosidy (linamarin a lotaustralin). Drogy se používá jako mírného projímadla, též jako ochranného prostředku při různých katarech a vředech.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět