Dvouděložné rostliny

Cesmínolisté (Aquifoliaceae)

Jsou to dřeviny rozšířené od tropů až k severní hranici mírného pásma. Listy jsou kožovité, stálezelené. Květy jsou oboupohlavné, čtyřčetné. Plody jsou peckovice.

Cesmína paraguayská (Ilex paraguaiensis)

Cesmína je dřevina pěstovaná v různých oblastech Jižní Ameriky. Poskytuje listy (Folium maté), které obsahují kofein (0,5 až 2 %), teobromin a teofylin, které jsou částečně vázené na třísloviny. Krom toho je obsažena silice a kyselina chlorogenová. Z fermentovaných listů se vyrábí jihoamerický národní nápoj - čaj maté. Má osobitou trpkou chuť a dýmovitý pach, proto se v Evropě příliš neprosadil.

Nahoru

Cesmínolisté (Aquifoliaceae)

Jsou to dřeviny rozšířené hlavně v tropech a subtropech, přičemž částečně zasahují též do mírných pásů. Listy jsou jednoduché, střídavé nebo vstřícné. Květy jsou drobné, oboupohlavné, pravidelné, čtyř až pětičetné. Vyrůstají v úžlabních vrcholcích. Plody jsou zpravidla peckovice nebo nažky. Řešetlákovité tvoří antrachinony.

Krušina olšová (Frangula alnus)

Krušina je keř nebo nízký strom se střídavými, celokrajnými listy a šedohnědou lesklou borkou. Oboupohlavné květy jsou pětičetné. Plod je černá peckovice se 3 jednosemennými peckami. U nás se vyskytuje ve vlhčích lesích, křovinách a podobně. Sbírá se borka mladých větví (Cortex frangulae).

Účinné látky tvoří 1,8-dihydroxyantrachinonové deriváty, hlavně glukofrangulin A a B. Droga obsahuje též chrysofanol, fyscion, frangularosid a jiné látky, jako jsou třísloviny, hořčiny a saponiny. Droga je účinným projímadlem, za což je zodpovědný zejména glukofrangulin A a B. Antronové deriváty čerstvé kůry dráždí sliznice a vyvolávají zvracení.

Nahoru
Dvouděložné - přehled
Jiří Kysilka
Zpět