Doporučená literatura

Zde máte několik dobrých knížek na téma přírodních látek. Sám jsem z nich v dosti velké míře čerpal. Jelikož to jsou tituly spíše starší, nehledejte je ani tak v knihkupectvích, jako v půjčovnách knih. Určitě doporučuji k přečtení!!!

Ota Riedl - Klinická toxikologie

Tak tohle je dosti obsáhlá knížka (cca 820 stran), zato v ní však můžete najít téměř vše, na co si vzpomenete (z oboru toxikologie, samozřejmě - toxikologii léků, potravin, jedovatých živočichů a rostlin...). Její menší nevýhodou je, že je psána dosti odborně, takže lékař jistě pochopí vše, ale člověku, který nezná všechny možné příznaky, nemoci, léky atd., zůstane část informací uzavřena. Z vlastní zkušenosti však musím říci, že i tak se toho dozvíte poměrně dost.

Jozef Tomko - Farmakognózia

Tahle knížka je ideální, pokud se chcete dozvědět něco o obsahových látkách různých drog, a to jak rostlinných, tak živočišných. Jsou zde i informace o těchto látkách jako takových, takže čtení je to jistě zajímavé. Drobným detailem je to, že knížka je psaná ve slovenštině. Samozřejmě, že to nebrání porozumění, někdy to však může mírně ztížit situaci (třeba když chcete nalézt jahodník a nejste si jisti, jak se řekne jahoda slovensky, přičemž latinský název v rejstříku není, nebo když se dozvíte, že lék se používá proti krvácení z maternice... Česko-slovenský slovník většinou po ruce není, ale zvládnout se to většinou dá...) Můžete si ale půjčit jakoukoli jinou učebnici nebo knížku o farmakognosii - výsledek bude pravděpodobně podobný - mě se ale tato poměrně osvědčila.

Irena Leifertová - Farmaceutická botanika - systematika

Tohle je skriptum farmaceutické fakulty UK, v němž naleznete poměrně podrobně rozpracovaný botanický systém, do něhož jsou zapracovány farmakologické informace (zejména názvy drog). Výklad ovšem není tak podrobný, takže se sice dozvíte téměř o všech možných skupinách rostlin, ale o nich konkrétně se toho zase tolik nedozvíte. Pro vytvoření přehledu to však bohatě stačí. Vřele doporučuji k nahlédnutí, tady alespoň uvidíte systematické zařazení jednotlivých rostlin, které je na mých stránkách přes veškerou snahu nemožné uvést kompletně.

Martin Luckner - Secondary Metabolism in Microorganisms, Plants, and Animals

Tahle knížka je dosti zaměřena na chemii a biochemii přírodních sloučenin, a to konkrétně sloučenin sekundárního metabolismu. Najdete zde podrobně rozepsané biosyntetické dráhy, dozvíte se ale též něco o vlastnostech a významu těchto sloučenin. Menším problémem je, že jde o anglicky psanou knížku německého autora...

Peter Nuhn - Chemie der Naturstoffe

Tohle je pěkně udělaná, přehledná knížka o přírodních látkách, v níž se dozvíte mnohé též o jejich izolacích, syntézách atp. Obsahuje též kapitoly o hormonech, vitamínech, antibiotikách... Její velkou nevýhodou je, že je psána v němčině, takže pokud nejste dobří němčináři, nebudete si ji zřejmě číst před spaním. Pokud Vám však stačí jenom nalézt nějaké ty informace a pokud jste ve škole nějaké ty základy němčiny pochytili, se slovníkem to hravě zvládnete. Co nepřeložíte, to domyslíte. Můžu říci, že to opravdu stojí za to.

Československý lékopis 4

Československý lékopis je třídílným normativním soupisem, popisujícím česká léčiva. První svazek ukazuje obecné zásady, druhý svazek obsahuje popisy jednotlivých léčiv a třetí svazek popisy léčivých přípravků. My odsud můžeme čerpat zejména návody pro různé postupy, zejména pro důkazy a stanovení různých přírodních látek. V druhém díle pak najdeme celkem detailní informace o jednotlivých látkách a rostlinných drogách.

Naturstoff | Chemie | Biologie | Význam | Praxe | Různé