Houbové jedy

podle účinku:

A.
Hepatonefrotoxický syndrom

B.
Nefrotoxický syndrom

C.
Muskarinový syndrom

D.
Gastroentero-dyspeptický syndrom

E.
Antabusový syndrom

F.
Halucinogenní syndrom

G.
Pseudootravy

E) Antabusový (disulfiranový) syndrom

Houba:

Hnojník inkoustový - Coprinus atramentarius (popis )

Hnojník třpytivý - Coprinus micaceus

Toxiny:

Z hnojníků byla počátkem 80. let izolována účinná látka a nazvána jako coprinin. Po chemické stránce se jedná o N-5-(1-hydroxycyklopropyl)-L-glutamin (neboli g-glutamyl-1-aminocyklopropanol). V některých zemích byla dokonce zavedena do léčby alkoholismu, protože je k lidskému organismu šetrnější než antabus. Tento toxin se v organismu enzymaticky hydrolyzuje na vlastní účinné fragmenty 1-aminocyklopropanol a cykloprpanon, kteréinhibují enzym acetaldehyddehydrogenázu a takto zabrání průběhu druhého stupeň oxidace etanolu (v prvním stupni se etanol oxiduje na acetaldehyd, který se normálně ihned oxiduje do druhého stupně na kyselinu octovou). Zde dojde ke hromadění acetaldehydu v organismu a k vyvolání níže popsaných potíží.

Toxicita:

Toxicita závisí především od množství požitého alkoholu. Zatím nebyl zaznamenán jediný případ úmrtí na otravu touto houbou.

Otrava:

Otravy vznikají teprve po požití jakéhokoli alkoholického nápoje po (nebo chvíli před) konzumací hub (a to i po několika dnech). Nejsilnější potíže nastávají tehdy, je-li houba požita současně s alkoholem nebo připravena například na víně. Doba latence je 15 minut až 4 hodiny po požití alkoholu. Závažnost otravy nezávisí ani tak na množství požitého hnojníku, jako spíše na množství požitého alkoholu. Průběh otrav je většinou lehký: pocit tepla, zčervenání v obličeji, brnění končetin, bolesti hlavy, závratě, pocity strachu, pocení, nevolnost, u těžších otrav následuje třesavka, brnění a otékání horních končetin, hyperventilace až poruchy dýchání, tachykardie, pokles tlaku krve. V nejtěžších případech se dostavuje zvracení a průjmy. Úplné uzdravení nastává po 2-3 dnech.

Léčba:

Klid, čerstvý vzduch popřípadě inhalace kyslíku, analeptika. Zákaz konzumace alkoholu minimálně na jeden týden.