JEDY ŽIVOČICHŮUrčité druhy zvířat patřící do všech skupin od prvoků až po savce (s výjimkou ptáků) mají schopnost vytvářet toxiny, které jim umožňují:
Některá z těchto zvířat mají toxickou látku lokalizovanou ve speciálním orgánu - jedové žláze, a nazývají se fanerotoxická. Jiní živočichové nemají jedovou žlázu, toxické látky vytvářejí jako produkt metabolismu a jsou nazývána krvptotoxická. V průběhu evoluce došlo k selekci mnohých látek na toxiny chemicky originální, farmakologicky specifické a toxikologicky vysoce účinné. V současné době zatím neexistuje ideální klasifikace živočišných jedů, ať již jde o rozdělení podle původu, chemické struktury nebo účinků, a proto se nejčastěji používá systém jedovatých živočichů seřazených podle zoologické klasifikace.
Otravy způsobené jedy živočichů v našich podmínkách nejsou tak časté. Většinou se jedná o hady (zmije ve volné přírodě), včely, vosy, čmeláky, mravence, popřípadě bodavý hmyz. Nevylučují se otravy některými obojživelníky jako jsou ropuchy, mloci nebo čolci. | |